Canan Karatay’dan faydalı çorbanın sırrı! Marulu batırınca zararlı yağı çekip alıyor

Kış mevsiminde içimizi ısıtan, hem sağlıklı hem de lezzetli olan çorbadan içmek önemlidir. Geçmişten bugüne gelen geleneksel lezzetler, köy çorbaları ise adeta şifa dağıtır.

Çorba hazırlarken bazı aşamalara dikkat edilmediği için vitmain değeri kaybolabilir. Canan Karatay, çorbada bulunan vitaminlerin faydalı olabilmesi için kısık ateşte pişirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Hızlı ve pratik bir öğün yaratan çorbayı hızlı pişirdiğiniz zaman tüm faydası kaybolabilir. Karatay, tükettiğimiz yiyeceklerin faydalı kalabilmesi için çorbayı gereken kurallara uyarak hazırlanması gerektiğini belirtiyor.

Taneli çorbaların pürüzsüz olması için birçok farklı işlem uygulanabiliyor. En yaygın olanı ise blender veya mutfak robotu kullanmak. Bu uygulamanın yanlış olduğunu ifade eden Karatay, çorbanın içerisindekilerin kimyasını bozduğunu aktarıyor.

Mutfak robotları, blender gibi aletler kullanmak yerine faydalı sebzelerin çorba içerisine rendelenmesi gerektiğini belirtiyor. Buradaki önemli nokta, elbette ki çorbanın faydasını yok etmemek. Katacağınız malzemeleri küçük küçük doğrayabilir veya kevgirden de geçirebilirsiniz.

Doğru bilinen yanlışlardan biri ise çorba pişirmeden önceki aşamada soğanı pembeleştirmek. Bu yöntemin yanlış olduğunu söyleyen Canan Karatay, un ve yağı kavurarak kıvam artırtmaya çalışmanın hatalı bir işlem olduğunu belirtti. Bazı yöntemler çorbanın sağlıksız bir hale gelmesine neden oluyor.

Canan Karatay’a göre çorba hazırlarken un kullanmak yerine yoğurtlu, sütlü, limonlu veya sirkeli terbiyeler yapılması gerekiyor. Hazır et veya tavuk suyunun fazlasıyla zararlı olduğunu vurguluyor. Etli yemekler hazırlarken alınan suyun ise çorbalar için saklanabileceğini söylüyor.

Ünlü doktora göre hazır çorbaları tüketmek ise oldukça sağlıksız. Bunun yerine doğal bir şekilde gereken işlemlere uyarak birçok türde çorba hazırlanabilir.

Çorbaya gereken malzemeleri eklerken bazı zamanlarda elinizin ayarı kaçabilir. Canan Karatay böyle durumlarda çorbaya eklenen fazla yağların marul yaprağı sayesinde azaltılabileceğini belirtiyor.

Çorbanın yağını almak veya azaltmak için yapılması gereken tek şey bir marul yaprağını birkaç kez tencere içerisine sokup çıkartmak. Bu sayede yağlar marulun üzerine toplanacaktır.

BAĞIŞIKLIĞI ARTIRAN KIŞ ÇORBALARI

– Kelle paça
– Toyga çorbası
– Balık çorbası
– Tarhana çorbası
– Tavuk çorbası
– Hidiv çorbası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir