CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Netanyahu’ya soğuk duş: 7 Ekim başarısızlıklarının sorumluluğunu net bir şekilde taşıyor

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

08:43

Husiler, Kızıldeniz’den geçen Çin ve Rus gemilerine güvenli geçiş sözü verdi

Üst düzey bir Husi yetkilisi, Rus yayın organı Izvestia’ya verdiği röportajda, Kızıldeniz’den geçen Rus ve Çin gemilerine güvenli geçiş izni verileceğini söyledi. Yetkili açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

‘Rusya ve Çin dahil diğer tüm ülkelerin bölgedeki nakliyeleri tehdit altında değil. Ayrıca gemilerinin Kızıldeniz’den güvenli geçişini sağlamaya da hazırız çünkü serbest seyrüsefer ülkemiz için önemli bir rol oynuyor.’

07:33

IDF’nin kaybı 194’e çıktı

İsrail Gazze’de bir asker daha kaybetti. Bununla birlikte kara harekatında öldürüne İsrailli asker sayısı 194’e yükseldi.

06:00

Husiler, Aden Körfezi’nde ABD’ye ait geminin hedef alındığını duyurdu

Husiler, Aden Körfezi’nde ABD’ye ait bir gemiyi seyir füzeleriyle hedef aldıklarını ve ‘tam isabet’ vurduklarını açıkladı. ABD Merkez Komutanlığı ise ABD’ye ait bir tanker gemisine iki gemisavar balistik füze fırlattığını ancak füzelerin herhangi bir yaralanma veya hasara yol açmadığını duyurdu.

05:19

Gadi Eisenkot: Netanyahu 7 Ekim başarısızlıklarının sorumluluğunu net bir şekilde taşıyor

Savaş Kabinesi Bakanı Gadi Eisenkot, bir televizyon programına verdiği röportajda, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 7 Ekim saldırısındaki sorumluluğunun ‘kesin ve net’ olduğunu söyledi.

Eisenkot, ‘Başbakan ilk sırada, hem İsrail Savunma Kuvvetleri hem de Şin Bet tarafından bilgilendirildi ve o da bu işin içindeydi, tel örgünün inşasına ve diğer müdahalelere onun dahil olduğunu biliyorum. Onun kesin ve net bir sorumluluğu var’ dedi.

Eisenkot ayrıca, Savaş Kabinesi’nin Lübnan’a yönelik önleyici bir saldırıyı önleyebildiğini de sözlerine ekledi.

İsrailli bakan ‘Çok yanlış bir kararı önledik. Lübnan’a saldırsaydık Sinwar’ın stratejik vizyonunu gerçekleştirmiş olacaktık. Oradaki varlığımız İsrail’in çok ciddi bir stratejik hata yapmasını engelledi’ dedi.

Savaş kabinesi bakanı, halkın güvenini yeniden tesis etmek için yeni seçimlerin gerekli olduğunu söyledi.

Times of Israel İsrailli bakanın açıklamalarını ‘Başbakan’a meydan okuyan Eisenkot, Hamas’ın ‘mutlak yenilgisinden’ bahsetmenin uydurma bir hikaye olduğunu söyledi’ manşeti ile duyurdu.

Canlı Anlatım Özeti

Husiler, Kızıldeniz’den geçen Çin ve Rus gemilerine güvenli geçiş sözü verdi
IDF’nin kaybı 194’e çıktı
Husiler, Aden Körfezi’nde ABD’ye ait geminin hedef alındığını duyurdu
Gadi Eisenkot: Netanyahu 7 Ekim başarısızlıklarının sorumluluğunu net bir şekilde taşıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir