Dünyanın En Şık Turnuvası: Tenisçiler Wimbledon’da Neden Beyaz Giyer?

Wimbledon Tenis Turnuvası, dört Grand Slam tenis turnuvasının en eskisi ve en prestijlisi olarak milyonlarca sporseveri ekranlara kilitleyen harika bir organizasyon. Tüm tenisçilerin beyaz renkli giyindiklerini hepimizin dikkatini çekmiştir. Turnuva neden oyuncularının ‘ağırlıklı olarak beyaz’ ya da ‘neredeyse tamamen beyaz’ giyinmelerini şart koşuyor?

Bunun cevabına birlikte bakalım.

Kısa cevap “çünkü kıyafet yönetmeliğinde var” ancak bunun kıyafet yönetmeliğinde yer almasının bir nedeni var:

1880’lerde yönetmelik yazıldığında, ter lekeleri o kadar uygunsuz ve çirkin görülüyordu ki, renkli giysilerde ter daha belirgin olduğundan, görünürlüklerini en aza indirmek için beyaz giyilmesi gerektiğine karar verildi.

O dönemden itibaren “tenis beyazı”, ilk Wimbledon turnuvalarında oynayan herkesi tanımlayan, varlıklı tenis oyuncuları için standart kıyafet olarak kabul edildi.

cdn-japantimes.com

Bu kural bir kez kıyafet yönetmeliğine girdikten sonra, geleneklerine bağlı Wimbledon bunu kaldırmaya yanaşmadı.

Yüzyılı aşkın bir süredir Wimbledon’ın bir parçası olsa da, tamamen beyaz kıyafet kuralı oyuncular arasında her zaman popüler olmamıştır. Bunun en uç örneği, süperstar Andre Agassi’nin 1988’den 1990’a kadar Wimbledon’da oynamayı reddetmesiydi.

çünkü kıyafet yönetmeliği onun en rahat giydiği (ve o zamanlar kişisel markasının büyük bir parçası olan) gösterişli kıyafetleri giymesini engelliyordu.

üm zamanların en iyi erkek tenisçisi olarak kabul edilen Roger Federer bile, 2013 yılında turuncu tabanlı beyaz ayakkabı giydiği için uyarı almış ve bir sonraki maçında değiştirmek zorunda kaldığı için kıyafet yönetmeliğinin üstünde değildi.

Ertesi yıl, tenis efsanesi Martina Navratilova, mavi çizgili eteğinin kurallara uygun olmadığını söylediklerinde turnuva yetkililerinin “çok ileri gittiklerini” söyledi.

Tüm zamanların en iyi oyuncularından bazılarının eleştirileri Wimbledon’ın kıyafet kurallarını yumuşatması için yeterli olmadığında, Wimbledon katılımcılarını uzun bir süre daha beyazlar içinde görmeye devam etme ihtimalimiz oldukça yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir