Fatih Altaylı’dan 50+1 Yorumu! Erdoğan’a 4. ve 5. Cumhurbaşkanlığı Adaylığının Yolunu Açar

Fatih Altaylı: Eğer halk bir hata daha yapıp, bu değişikliği de kabul ederse Erdoğan’a iki kez daha Cumhurbaşkanı olma yolu açılacaktır.

Gazeteci Fatih Altaylı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı “Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50 + 1 şartını değiştirelim” açıklamayı değerlendirdi yazısında, “Bu cümle, Başkanlık sistemini getiren Anayasa’nın milletin önüne koyulup onaylaması istendiği dönemde söylenenlerin tam aksidir.

O sırada Anayasa Hukukçusu olmasıyla pek övünen eski TBMM Başkanı Prof. Mustafa Şentop, İranlı uyuşturucu mafyasıyla ilişkisi tarafımdan ortaya çıkarılmış olan TBMM Anayasa Komisyonu başkanı Prof. Burhan Kuzu ve Saray’ın bilumum hukukçuları 50 + 1’i savunuyorlardı.

Mustafa Şentop Beyefendi, 50 + 1 kuralının Başkanlık sistemlerinin doğası gereği vazgeçilmez olduğunu katıldığı her programda savunuyordu” ifadelerini kullandı.

Halkın bu değişikliği kabul etmesi durumunda, Erdoğan’a iki kez daha cumhurbaşkanı olma yolu açılacağını kaydeden Altaylı, “Saray hukukçuları çıkıp “Anayasa değişti, sayaç sıfırlandı” diye bağırmaya başlayacaklar ve Erdoğan 4. ve 5. kez de aday olabilmenin yolunu bulmuş olacaktır.

Oysa Anayasa ile bu kadar uğraşacaklarına “kaydı hayat şartı ile Cumhurbaşkanlığı’nı” referandum ile önümüze getirsinler.

Hiç olmaz ise sorunu Anayasa’nın tam ortasına etmeden çözmüş oluruz” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir