Alkol ve sigaraya rekor zam geliyor! Hazine’ye çok para lazım

2024 yılında uygulanacak vergi zamları için flaş bir gelişme yaşandı. Alkollü içkiler, tütün mamullerinin vergisinin katlanacağı iddia edildi. Haberi iktidara yakın gazeteci Naki Bakır verdi.

Vergi zamlarının enflasyonu ve hayat pahalılığını artıracağı endişesi hakim. Vatandaşlar ise zamlara tepkili.

Vergi zamlarının gerekçesi olarak ise bütçe açığının kapatılması ve kamu borcunun azaltılması gösteriliyor.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, vergi zamlarının ekonomik istikrar için kaçınılmaz olduğunu savunuyor. Ancak uzmanlar, vergi zamlarının ekonomiyi daha da daraltacağı ve tüketimi azaltacağı uyarısında bulunuyor.

Dünya Gazetesi yazarı Naki Bakır, yeni yılda gelecek rekor zamlarla ilgili, “2024’te vergi yükü ‘taban’a daha fazla yayılacak” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Bakır, “2024’te Kim Ne Kadar Vergi Ödeyecek” tablosuna göre akaryakıt, motorlu taşıt alımları, alkollü içkiler, tütün mamulleri, kolalı gazozlar, dayanıklı tüketim mallarının vergisi katlanacak. Bu da vatandaşa zam olarak yansıyacak” dedi.

Naki Bakır, “Tabloya göre akaryakıt ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi’ndeki artış yüzde 129’u buluyor. Alkoldeki vergi artışı, yüzde 70’i, tütündeki vergi artışı ise yüzde 71.8’i buluyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir