Bitcoin ETF İçin Kritik Tarih Geliyor: Cuma Gününe Dikkat!

Kripto para piyasası için çığır açan bir gelişme olarak, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ocak 2024’te planlanan onay süreciyle spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) manzarasını yeniden şekillendirmeyi vaat eden önemli güncellemeleri yakın zamanda açıkladı. İşte Bitcoin ETF onayı ile ilgili beklenen en son gelişmeler…

SEC’den Bitcoin ETF onayı hamlesi gelecek mi?

SEC, potansiyel spot Bitcoin ETF ihraççılarının ilk dalgasının yalnızca son S-1 değişiklik formlarını 29 Aralık 2023 tarihine kadar başarıyla sunan firmalardan oluşacağını açıkladı. Zamanında gönderimlerin önemini vurgulayan SEC, bu son tarih tarihini karşılayamayan herhangi bir başvuru sahibinin dikkate alınmayacağını ifade etti. SEC’in bu stratejik hamlesi, sıkı gereklilikleri karşılamaya ve ilk onay dalgasında imrenilen bir yer edinmeye çalışan potansiyel ETF ihraççıları arasında bir rekabet ve aciliyet unsuru yaratıyor.

SEC’in yaklaşımındaki önemli gelişme, ‘ayni’ yaratım modelinin ortadan kaldırılmasına yönelik kararlı duruşu içeriyor. Düzenleyici kurum, başvuru sahipleriyle aktif bir şekilde temasa geçti ve onları spot Bitcoin ETF broşürlerinden ‘ayni’ direktifleri kaldırmaya çağırdı. Bunun yerine şirketlere artık “Nakit ” ödeme modeline uyma zorunluluğu getirildi. Uyumluluk konusunda sorumluluğa öncülük eden BlackRock ve Bitwise, S-1 değişiklik formlarını 4 Aralık 2023’te cesurca sundular. Özellikle 8 Aralık’ta VanEck beşinci S-1 değişiklik formunu göndererek saflara katıldı. Grayscale de dahil olmak üzere diğer önemli oyuncular, bu yılın Kasım ayında veya öncesinde değişiklikler sunarak taahhütlerini göstermiş ve gelişen düzenleyici ortamla uyum sağlama konusunda proaktif bir yaklaşım sergilemişlerdi.

Sektör uzmanları neler diyor?

Sektör uzmanları SEC’in Prime Execution Agent modeline ilişkin tutumunu yakından izliyor ve bu modelin BlackRock gibi büyük oyuncuların başvurularında ayarlamalar gerektirme potansiyelinin farkındalar. Bu hamle, kripto para birimlerine yönelik daha proaktif bir yaklaşıma doğru kayda değer bir değişime işaret ediyor ve SEC’in geleneksel olarak muhafazakar duruşundan bir ayrılığa işaret ediyor. SEC’in Prime Execution Agent modeli ve diğer düzenleyici düzenlemelerle olan ilişkisi, oldukça kritik. Zira kripto para piyasasının gelişen doğasına işaret edecek.

Kripto piyasası heyecan ve beklentiyle dolup taşarken, tüm gözler daha fazla güncelleme ve önümüzdeki haftalarda spot Bitcoin ETF’lerinin potansiyel onayı için SEC’de. Gelişen düzenleyici ortam ve kilit sektör oyuncuları tarafından alınan proaktif önlemler, kripto varlıklar dünyasında dönüştürücü bir döneme zemin hazırlıyor. SEC, düzenleyici girişimleriyle kripto para biriminin geleceğini şekillendirmeye devam ederken, bu çığır açan gelişmeyle ilgili daha fazla son dakika haberi için bizi takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir