Diyarbakırlıların ortak noktası: Seçimde ne yapacaklar?

31 Mart 2024’te yapılacak yerel yönetim seçimleri yaklaşırken, partiler de seçim çalışmalarını hızlandırdı. Kayyım atanan kentlerden biri olan Diyarbakır’da yapılan sokak röportajında konuşanlar, yerel seçimde kayyımı göndereceklerini söyledi.

‘BAŞIMIZ DİK’

Dağkapı Meydanı’nda mikrofon uzatılan Mahmut Dursun, “Amed’liyiz, belediye başkanımızı yine biz seçeceğiz. Partimizin seçeceği adayın şerefli, ilkeli, dürüst olacağından eminiz. Çalmayacak, biliyoruz. Ankara’dakiler gibi çalmayacak, yolsuzluk yapmayacak. Onlarla birlikte başımız dik. Amed halkı olarak partimizin -çınar ağacı da olsa- seçeceği kişinin arkasındayız. Türkiye’den başka şehirlerden kayyımları getirtiyorlar. Onları kim gönderiyor? Burada yüzde 90’lara varan oylarla seçimi kazanıyoruz. Kolluk kuvvetlerinin zoruyla buraya kayyım atıyorlar. Bunu kabul de etmiyoruz. Zaten kendilerini burada göremezsiniz. Dairelerinde, belediye de oturmuşlar, hırsızlık yapıyorlar. Kendi kendilerine arazileri satıyorlar, yolsuzluklarını yapıyorlar. Kayyım kim? Kayyımın yüzlerce polis koruması var. Kayyım kim oluyor ki? Başka yerlerde Cumhurbaşkanları halkın arasında geziyorlar. Peki ya burada?” dedi.

‘AMED’İN BİR GEÇMİŞİ VAR’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, kayyım yönetimini eleştiren Salih Kalır, şunları söyledi: “Halkla diyalog içerisinde olsunlar, koltuklarında oturup ‘ben iş yaptım’ demesinler. Amed’in bir geçmişi var, tarihini herkes bilir. Nereye oy verdiklerini, kimi seçtiklerini herkes bilir. Hiçbir zaman sağ parti burada başa gelmemiştir. Halka bunu söylüyorum; ne olursa olsun, geçmişini tarihini araştırarak oy kullansın. Kendi halkına ve insanına sahip çıksın. Anadilimiz ortadan kayboluyor. Bununda farkına varsınlar.”

‘KAYYIMA KARŞIYIZ’

“Şehrimize, çevreye ve yapıya bakacak, vatandaşa iyi hizmet edecek birisini istiyoruz” diyen Ramazan Ateş, “Biz kayyıma karşıyız, kayyım istemiyoruz. Biz başkan seçiyoruz, başımızdakiler seçtiğimiz kişiyi alıyor, kendi kayyımını koyuyor. Bu da onların çıkarınadır. kayyımın hizmetlerinden memnun değilim. İlk olarak halk otobüsleri yetersizdir. Bundan daha önceki kayyım da 45 tane otobüs almıştı, bizim verdiğimiz paralarla alınan o otobüsleri götürüp Elazığ’a bıraktı. O arabalar Diyarbakır’ın malıydı, sen niye götürüyorsun? Biz yine oyumuzu bildiğimiz başkanımıza vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘HUKUK OLAN YERDE KAYYIM OLMAZ’

Latif Atlıhan ise, “Öncelikle HDP’li olmasını istiyorum. Dürüst, liyakatli ve parti kriterlerini bilmesini istiyorum. Kayyım yersiz ve gereksizdir. Hukuksuzluktur. Hukuk olan yerde kayyım olmaz. Bu kadar seçmen oy kullandı, halk iradesini belli etti ama halkın iradesi elinden alındı. Zaten ülke hukuksuzluklarla gidiyor, bakalım ne olacak? Ülkeye hak, hukuk, adalet gelmeden hiçbir şey olmaz. Bu seçimde yüzde 85 gibi bir sonuç bekliyorum” dedi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Hizmet yapabilecek bir aday istediklerini belirten Oğuz Barış Söğüt, şöyle dedi: “Kayyımlar çok yanlış, uzun yıllardır yaşanan bir olay. Çünkü halkın seçmiş olduğu bir adayı yok sayıyorsunuz, halkın iradesini yok sayıyorsunuz, bu kabul edilemez. Henüz adaylar belli olmadığı için bir şey söylemek doğru olmaz ama belli olduktan sonra herkesin gönlünde yatan bir aslan var.”

“İyi bir aday ve kendi partimizden olsun istiyoruz” diyen Berfin Yargı da, kayyım istemediklerinin altını çizdi. DEM Parti’ye oy vereceğini söyleyen Yargı, “Kayyım istemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz, başka da bir şey istemiyoruz. Barış istiyoruz” dedi.

Neslihan Gök, “Şehirdeki herkes birlik olsun hep beraber birlik içinde yaşayalım. Kayyımı kabul etmiyoruz. Benim damadım belediyede 8 yıllık çalışandı. Gelen kayyım onu işten çıkardı” diye konuştu.

‘GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDIK’

Kayyımın bir an önce gitmesini istediğini aktaran Vesile Demir, şunları söyledi: “Kürtler olarak bir olalım istiyoruz. Göç etmek zorunda kaldık. Mersin’e gittik. Herkes kendi toprağına gelsin. Çocuklarımı bu uğurda kaybettim ama Amed’e gelince içimiz açılıyor. Bu kayyımın biran önce gitmesini istiyorum. Bundan sonra gelecek olan kayyımı da kabul etmiyoruz.”

‘KAYYIM BU HALKA HİTAP ETMİYOR’

DEM Parti’ye oy vereceğini söyleyen Abdullah Aysu, “Aday profilimiz bellidir. Partimiz bir odunu da oraya bıraksa seçeriz. Bizim oy vereceğimiz yer bellidir. Yıllardır partimize oy veriyoruz. Bizden alıyorlar ama olsun tekrar oy vereceğiz. Kayyımdan memnun değiliz. Kayyım bu halkın yüzde 10’luk kısmına bile hitap etmiyor, fazlasına değil. Benim verdiğim oyla seçilen birine karşı biri atanıyorsa benim irademi kabul etmiyor demektir. Ötesi yok bitti, gitti” diye konuştu.

‘BU KENTİ HALK YÖNETECEK’

Kayyımın kentte bir çalışma yapmadığını söyleyen Aziz Tutar da, şunları söyledi: “Şu ana kadar kayyımdan bir zerre faydamız yok. Hangi kayyım gelirse gelsin. Hepsi bir hırsız başka da bir şey yok. Etraf hırsız dolu, iş yok güç yok. İşi olan saltanat yaşıyor. Benim çocuklarım iki üniversite okumuş, boşta. Oğlum öğretmen çalışmıyor. kayyımu hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Hizmet yok bir şey yok. Bu yapılanlara bakmayın, bunlar hep eskiden kalma projelerdir. Sadece kaldırımla göz boyamaya çalışıyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu kenti halkın kendisi, halkın seçtiği aday yönetmeli başka bir şey istemiyoruz. Bu kenti, bu halk yönetecek.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir