Yüksek hızlı trenler milli olarak geliştirilecek

AA

Sanayi ve Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin yeni yüzyılda yerlileşme ve millileşme adımlarını hızlandıracağını aktardı.

Önümüzdeki dönemde yatırımlara yönelik krediler kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile yeni adımlar atılacağını açıklayan Kacır, bunun yanı sıra yüksek hızlı trenlerin de milli olarak geliştirileceğini müjdeledi.

Kacır, küresel marka olmayı hedefleyen Togg’un 2024’te Avrupa pazarlarına ihracatı için hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını belirtti.

Kacır, Türkiye’nin kalkınma perspektifinde rotasının, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat olduğuna dikkati çekerek, bunu başarmak için gerekli bileşenlerden birinin finansmana erişim olduğunu vurguladı.

“Firmalara destekleri daha da artıracağız”

“Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında firmalara verdiklerini anımsatan Kacır, şöyle devam etti:

Bu destekleri daha da artıracağız. Cumhuriyet’in 100. yılında 220 binden fazla çalışanımızla bir AR-GE ordusu inşa ettik. Biz finansman imkanlarının büyümesinden ve finansmana erişimin kolaylaşmasından Türk sanayi ve teknoloji girişimleri adına büyük memnuniyet duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde yatırımlara yönelik krediler kapsamında yine Hazine ve Maliye Bakanlığı ile, TCMB ile yeni adımlar atacağız. TCMB’nin yatırım taahhütlü avans kredileri var. Önümüzdeki dönemde bu kredilerin Türkiye’nin yüksek ve orta yüksek teknoloji yatırımlarına yönelik çalışmalarını hızlandırması adına adımlar atacağız. İlerleyen dönemde Togg gibi milli markalar ve kilit teknoloji girişimleri çıkaracağız.”

Küresel iş birlikleri gerçekleştireceğiz”

Türkiye’de gelecek dönemde yerli ve uluslararası yatırımcılar eliyle veri merkezi kapasitesini artıracaklarını belirten Kacır, yenilikçi teknolojiye erişim için küresel iş birlikleri gerçekleştireceklerini şu sözlerle aktardı:

İş birlikleri ve konsorsiyumlar eliyle Türkiye’nin milli markalarıyla ihracat pazarlarına yönelmesini sağlayacağız.

“5G altyapısını yerlileştirmemiz gerekiyor”

Kacır, 5G teknolojisinin öneminde de değinerek, 5G’ye geçişte 20’ye yakın firmanın AR-GE faaliyeti gerçekleştirdiğini aktardı.cGüvenlik ve ekonomi açısından 5G altyapısını yerlileştirmek gerektiğini dile getiren Kacır, şunları kaydetti:

Bu alanda ortaya çıkarabileceğimiz milli marka ihracat kapasitesine de sahip olacak. Bizim mutlaka bu alanlardaki imkan ve kabiliyetleri bütünleştirmemiz ve bir araya getirmemiz lazım. Önümüzdeki dönemde yüksek hızlı trenleri milli olarak geliştirmeyi hedefliyoruz. Endüstriyel robotları da yerli ve milli olarak geliştirme ve buradan bir milli marka çıkarma hedefimiz var. Batarya teknolojilerinde Türkiye önemli fırsatlar yakalayabilir, Avrupa’nın batarya üretim üssü olabilir. Bu hafta Bayraktar TB3 kanatlandı. Kamerası ASELSAN, motoru TEİ, mühimmatları ROKETSAN ve TÜBİTAK tarafından üretiliyor. Fırsatları yakalamak için siyasi, ekonomik ve uzun vadeli kamu planlamaları ve özel sektör adımları çok önemli.

TEKNOFEST’te saha çalışması devam ediyor

Kacır, Elon Musk’ın sahibi olduğu uydu internet sistemi Starlink’in Gazze’deki uluslararası tanınmış yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını açıklamasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik artan saldırılarına ilişkin ise Kacır, şöyle konuştu:

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir